Z czego wykonane są ściany składane w Berlinie ?
Neues Museum jest jednym z najbardziej znanych muzeów w Berlinie. Został zbudowany w latach 1841-1843 i ma wiele ciekawych funkcji, w tym składane ściany wykonane ze stali, szkła i drewna. Składane ściany można znaleźć również w wielu innych budynkach w Berlinie – takich jak Alte Nationalgalerie, która została zbudowana w latach 1872-1880 według projektu podobnego do Neues Museum, ale na większą skalę.
Ściany składane w Amsterdamie
Miasto Amsterdam słynie z cudów architektury, a najpopularniejszym z nich jest zdecydowanie Muzeum Van Gogha. Muzeum zaprojektował holenderski architekt Gerrit Rietveld. Jest to prostokątny budynek z długą i wąską salą środkową, która jest otoczona czterema mniejszymi salami. Fasada budynku składa się ze szklanych ścian, które składają się z tysięcy małych tafli. Składane ściany posłużyły do stworzenia iluzji we wnętrzu muzeum. Szklane ściany są ustawione pod różnymi kątami, więc kiedy przez nie patrzysz, wydają się składać jedna na drugą, tworząc wrażenie przestrzeni wewnątrz muzeum. Składane ściany w Amsterdamie to najnowszy trend. Ideą składanych ścian jest stworzenie przestrzeni, którą można wykorzystać jako otwarty gabinet lub salon. Składane ściany nie ograniczają się tylko do Amsterdamu, ale można je znaleźć w wielu innych miastach. Na przykład w USA istnieją nawet restauracje ze składanymi ścianami. Trend ten szybko rośnie od czasu jego wprowadzenia w 2017 roku i oczekuje się, że będzie nadal rosnąć w nadchodzących latach.
Ściany składane – co jest najnowszym architektonicznym cudem Amsterdamu ?
Miasto Amsterdam znane jest z kreatywnego i progresywnego podejścia do urbanistyki i architektury. W ciągu ostatnich kilku lat miasto rozwijało się dzięki nowym projektom, takim jak Rembrandt Tower i De Rotterdam. Najnowszy architektoniczny cud miasta nie jest jednak wcale nowym budynkiem. Jest to składana ściana na lotnisku Schiphol w Amsterdamie, zaprojektowana przez holenderskich architektów MVRDV. Ścianę można otwierać lub zamykać w zależności od tego, czy na lotnisku ma pomieścić więcej, czy mniej osób. Składane ściany to unikalna cecha architektoniczna stolicy Holandii. Nazywa się je „składanymi”, ponieważ pierwotnie miały się składać w górę i w dół, dzięki czemu ulica była zawsze widoczna z wnętrza budynku. W Amsterdamie ściany te można znaleźć w wielu różnych miejscach, ale niektóre z nich są bardziej znane niż inne. Jeden z nich znajduje się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Amsterdamie, gdzie można zobaczyć duży ekran z danymi giełdowymi. Kolejny znajduje się na Placu Dam, gdzie można zobaczyć duży ekran pokazujący transmisję na żywo z Wieży Dam. Najsłynniejsza składana ściana w Amsterdamie znajduje się prawdopodobnie w pobliżu Rembrandtplein i wyświetla dzieła sztuki, które zostały sprzedane przez obraz Van Gogha „Gwiaździsta noc”, który został sprzedany za 35 milionów dolarów w 1985 roku.