Inwerterowa pompa ciepła do basenu a pompy typu on/off
Istnieją dwa podstawowe typy basenowych pomp ciepła, które mają podobne zasady działania. Pobierają ciepło (energię) z powietrza i przekazują je do wody w basenie w celu podniesienia temperatury. Każda pompa ciepła składa się z trzech podstawowych elementów: parownika, sprężarki i wymiennika ciepła.
On/off
Technologia ta istnieje od kilkudziesięciu lat i od dawna jest preferowanym wyborem do kontroli temperatury basenu. Wadą pomp ciepła włączania/wyłączania w porównaniu z pompami ciepła z inwerterem VivaPool.pl jest to, że opierają się one na pracy sprężarki ze stałą prędkością (maksymalną) przy stałej częstotliwości. Częstotliwość może się różnić w zależności od wymagań, ale zwykle wynosi około 50 Hz/60 Hz. Dzięki tej metodzie sprężarka musi być wielokrotnie włączana/wyłączana podczas pracy i zawsze pracuje z maksymalnym poziomem hałasu – aby utrzymać temperaturę basenu na odpowiednim poziomie.
Inwerterowa pompa ciepła może pracować w znacznie szerszym zakresie częstotliwości od 20 Hz do 100 Hz. Częstotliwość jest automatycznie dostosowywana w zależności od temperatury otoczenia i pożądanej temperatury basenu.
Basenowe pompy ciepła z inwerterem
Pomimo tego, że inwerterowe pompy ciepła są stosunkowo nową technologią, w ostatnim czasie zostały one szerzej przyjęte ze względu na ich efektywność energetyczną. Ale co sprawia, że są tak energooszczędne? Ponieważ wentylator i sprężarka mogą pracować z różnymi prędkościami, oznacza to, że pompa ciepła jest w stanie zaaklimatyzować się, aby szybciej i dokładniej osiągnąć odpowiednie temperatury.
Gdy basen osiągnie odpowiednią temperaturę, pompa ciepła jest w stanie zmniejszyć zużycie energii o 25%-50%. Przy takim poziomie mocy współczynnik wydajności (COP) wynosi nieco ponad 13. Oznacza to, że inwerterowa pompa ciepła może wytworzyć 13 kW ciepła basenu na każdy kW zużytej energii elektrycznej. Wykorzystują tylko tyle energii, ile jest im absolutnie potrzebne i tylko wtedy, gdy jest to wymagane.
Inwerterowe pompy ciepła są dwa razy bardziej wydajne niż tradycyjne pompy ciepła włączane/wyłączane, zmniejszając zużycie energii i zwiększając produkcję ciepła. Działają również wydajnie w temperaturach tak niskich, jak -10°C. To świetna wiadomość dla właścicieli odkrytych basenów, co oznacza, że możesz wydłużyć sezon basenowy znacznie dalej niż w przypadku tradycyjnych metod.