pompa ciepła do basenu

Idealne warunki pracy pompy ciepła do basenów

Zdolność urządzenia do podgrzewania przepływającej przez nie wody zależy częściowo od ciepła otaczającego powietrza zasysanego do pompy ciepła. Im cieplejsze powietrze na zewnątrz, tym cieplejsze powietrze w urządzeniu i tym cieplejszy basen. Gdy temperatura zacznie spadać, pompa ciepła nie będzie w stanie tak bardzo ogrzać wody. Aby urządzenie działało prawidłowo, temperatura otoczenia musi wynosić około 50°F (10°C) lub więcej. Jeszcze mniej i nie będzie już w stanie utrzymać ciepłej wody.

Środowisko

Im bardziej wilgotne jest powietrze, tym więcej ciepła pompa ciepła będzie w stanie z niego wydobyć. To sprawia, że pompy ciepła są idealnym wyborem do ogrzewania basenu w ciepłym, wilgotnym klimacie. Jak każde urządzenie, basenowa pompa ciepła może od czasu do czasu napotkać problemy. Wiedząc, czego szukać, możesz cieszyć się nieprzerwanym ciepłem w basenie.

Jeśli pompa ciepła działa nieprawidłowo i nie podgrzewa wody tak, jak powinna, nie jest trudno rozwiązać problem, a być może nawet samodzielnie go naprawić. Zwykle pierwszą oznaką problemu jest to, że basen nie będzie tak ciepły, jak powinien. Jeśli tak się stanie, przejrzyj tę listę możliwych przyczyn, aby znaleźć winowajcę i ponownie uruchomić pompę ciepła.

Działanie pompy

  1. Basenowa pompa ciepła pobiera zimną wodę z basenu.
  2. Urządzenie zawiera freon (płynny czynnik chłodniczy) oraz sprężarkę zasilaną energią elektryczną.
  3. Freon jest sprężany, aż osiągnie temperaturę powyżej 200°F (93°C).
  4. Freon przechodzi ze strefy wysokiego ciśnienia urządzenia przez zawór rozprężny do strony niskiego ciśnienia, gdzie następuje zwolnienie ciśnienia na freonie.
  5. Freon zamienia się w gorący gaz.
  6. Gaz przepływa przez zestaw wężownic parownika.
  7. Gdy krąży w cewkach parownika, gaz szybko się ochładza.
  8. Podczas tego procesu chłodzenia gaz oddaje swoje ciepło wodzie krążącej w pompie ciepła; czynnik chłodniczy i woda nigdy nie stykają się bezpośrednio.
  9. Wentylator basenowej pompy ciepła zasysa ciepłe powietrze, które przepływa przez wężownice i podgrzewa gaz; im wyższa temperatura otoczenia, tym więcej ciepła pochłania parownik.
  10. Freon powraca do stanu ciekłego.
  11. Ciepła woda wpływa do basenu, ogrzewając go.
  12. Pompa ciepła pobiera więcej chłodnej wody z basenu.
  13. Proces zaczyna się od nowa.

Oprócz energii elektrycznej wykorzystywanej do zasilania urządzenia, pompa ciepła zużywa bardzo mało energii, co czyni ją wydajną i ekonomiczną metodą ogrzewania basenu.