dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Co zrobić, żeby mieć większe prawdopodobieństwo na dostanie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

To trochę tak, jak w przypadku każdej innej dotacji – trzeba się starać i pisać dobre wnioski. Oprócz tego warto zapoznać się z ofertą wielu instytucji i wybrać taką, która obecnie ma najwięcej środków na dotowanie rozpoczęcia działalności.

Na co należy zwrócić uwagę, żeby mieć większe prawdopodobieństwo na dostanie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Warto zwrócić uwagę na kilka czynników: 

  • Jakość wniosku – Wiemy, że pisanie wniosków o dotacje to często koszmar. Zazwyczaj wymagają wielu godzin pracy, a i tak często pomija się wiele ważnych informacji. Dlatego warto skorzystać z gotowych wzorów.
  • Odpowiednia forma prawna – Istnieje wiele przedsiębiorców, którzy niestety nie wiedzą o tym, że to, w jakiej formie prawnej jest prowadzona działalność, będzie miało wpływ na możliwość ubiegania się o dotacje. Dlatego też warto rozważyć jaką formę prawną wybrać, ponieważ w wielu przypadkach można ubiegać się o jedną dotację, ale w innej formie prawnej.
  • Aktualność wniosku o dotację – Warto pamiętać o tym, że wnioski o dotacje są wdrażane w życie. W większości przypadków przedsiębiorcy, którzy ubiegają się o dotacje, ubiegają się o te z zeszłego roku. Taka metoda jest błędna, ponieważ wnioski o dotacje są dostosowywane do aktualnych potrzeb w danym roku.
  • Wysoka wartość wniosku – Oczywiście, że warto ubiegać się o wysokie kwoty dotacji, bo wtedy mamy większe szanse na jak najwyższy wkład finansowy. Niestety, wiele przedsiębiorców ubiega się o dotacje, które są tak wysokie, że nie ma żadnej szansy na to, żeby zostały przyznane.
  • Ubieganie się o dotacje w ramach rozwiązania problemu – Warto pamiętać o tym, że przedsiębiorcy ubiegają się o dotacje, bo chcą je wykorzystać na rozwój swojej działalności. Warto pamiętać o tym, że to, w jaki sposób przedsiębiorca wykorzysta wnioskowaną dotację, ma ogromne znaczenie. Warto więc zastanowić się, czy dana dotacja będzie wykorzystana na rozwój działalności, czy może w inny sposób.

Jak dobrze rozkręcić biznes po dostaniu dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Warto słuchać rad i porad starszych osób i doświadczonych przedsiębiorców. Nie wolno więc pomijać żadnej okazji na udział w konferencjach, szkoleniach i innych wydarzeniach, w których można się dowiedzieć więcej o prawidłowym założeniu działalności gospodarczej. Warto też wykorzystać swoje kontakty zawodowe i znajomych, którzy mogą znacznie ułatwić start w branży. Rozkręcenie własnego biznesu wymaga odwagi i świadomości, że będzie to trudny okres, który jednak może zakończyć się sukcesem. Nie jest łatwo znaleźć dobrą pracę i dlatego warto korzystać ze wszystkich możliwości i źródeł pomocy, by zrealizować swoje marzenia.