Jak działają komory chłodnicze?
Konstrukcja chłodni, która umożliwia im efektywne funkcjonowanie, nie różni się tak bardzo od innych systemów chłodniczych. Chłodnie wykorzystują sprężarkę, skraplacz, wentylatory i parownik do utrzymania temperatury w urządzeniu. Gdy gazowy czynnik chłodniczy zostaje sprężony w sprężarce, rozpręża się, a gaz pochłania energię. Gorący gaz wypływający ze sprężarki przechodzi przez wężownice parownika i po upłynnieniu pod wysokim ciśnieniem chłodzi wężownice parownika i otaczające powietrze. W celu utrzymania temperatury chłodnie również muszą być skutecznie izolowane.
Temperatura w komorach chłodniczych
Większość chłodni będzie w stanie wytrzymać temperatury od -2°C do 10°C. Konkretny zakres temperatur w chłodni zależy od tego, co jest w niej przechowywane. W przypadku artykułów spożywczych, takich jak świeże produkty, idealna temperatura w chłodni wynosi od 2 do 8 stopni Celsjusza. Przechowywanie farmaceutycznego ICH będzie wymagało temperatury 5°C z tolerancją ±3°C. Gdy wymagane są chłodniejsze warunki, preferowaną opcją będą chłodnie, w których można obniżyć temperaturę do -30°C do przechowywania produktów farmaceutycznych lub chemikaliów. Zamrażarki są również w stanie zapewnić bardzo niskie potrzeby przechowywania w temperaturze od -50°C do -80°C.
Co można w nich przechowywać?
Jeśli chodzi o ich zastosowanie, chłodnie mogą służyć do przechowywania różnych przedmiotów w różnych branżach. Do najczęstszych należą produkty farmaceutyczne i farmaceutyczne, tekstylia, wyroby tytoniowe, łatwo psująca się żywność, kwiaty, delikatne rośliny, dzieła sztuki, a nawet rzadkie książki.
Precyzyjna kontrola temperatury niektórych leków i wyrobów medycznych jest szczególnie ważna, aby zapobiec uszkodzeniu materiału i zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania. Na przykład odczynniki laboratoryjne, dializatory, roztwory dezynfekcyjne, środki sterylizujące, produkty do leczenia oparzeń i materiały do wypełnień dentystycznych są bardzo wrażliwe na temperaturę i wymagają rutynowego lub stałego chłodzenia, aby były skuteczne. Chłodnia może być również wykorzystywana do przetwarzania lub spowolnienia reakcji chemicznych w warunkach inżynierskich. Jak wspomniano powyżej, jeśli wrażliwe materiały muszą być regulowane podczas transportu, chłodnie również mogą w tym pomóc.
Lepsza organizacja
Dzięki powiększonej powierzchni magazynowej, jaką zapewnia chłodnia, łatwo jest dodać półki zgodnie z wymaganiami i uporządkować przedmioty w przystępny sposób. Koniec z niekończącym się poszukiwaniem czegoś ukrytego z tyłu lub gubieniem dat przydatności do spożycia artykułów łatwo psujących się. Chłodnie sprawiają, że pozostawanie na szczycie ekwipunku jest proste, obracając i wymieniając przedmioty, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Łatwo zobaczyć, co jest, a co nie, i sprawdzić, czy przedmioty się zepsuły.