Ośrodki leczenia uzależnień – wskaźnik sukcesu
Kiedy ktoś uczęszcza na odwyk ambulatoryjny, może udać się prosto do sklepu monopolowego lub skontaktować się ze swoim sprzedawcą, gdy ma ochotę się poddać. Wracając każdego wieczoru do domu, wracają do środowiska, w którym nadużywali substancji, co sprawia, że o wiele trudniej jest oprzeć się pokusie nawrotu. Jedną z korzyści rehabilitacji stacjonarnej jest to, że pacjenci nie mają dostępu do wybranej przez siebie substancji i chociaż mają swobodę odejścia w dowolnym momencie, prawdopodobnie nie wrócą, jeśli wyjdą z rehabilitacji i nawrócą.
Czy po terapii wrócę do starych nawyków?
Jak w przypadku każdej przewlekłej choroby, dochodzi do nawrotu. Chociaż ludzie odwiedzający ośrodki leczenia uzależnień chcieliby zakończyć detoksykację i mieć to do końca swojej podróży do zdrowia, po prostu nie jest to możliwe. Uzależnienie wymaga zaangażowania na całe życie i chęci zmierzenia się z tym, co faktycznie powoduje chorobę. Kiedy patrzymy na wskaźniki nawrotów wśród innych chorób przewlekłych, widzimy podobne wyniki jak uzależnienie:
- Uzależnienie: 40-60%
- Cukrzyca typu 2: 30-50%
- Nadciśnienie: 50-70%
- Astma: 50-70%
Kiedy przyjrzysz się pierwotnej przyczynie nadciśnienia tętniczego lub cukrzycy typu 2, możesz odkryć, że nadwaga lub historia rodzinna doprowadziły do tych chorób wpływających na Twoje życie. Wdrażanie regularnej rutyny fitness lub przyjmowanie leków może złagodzić objawy, ale po zaprzestaniu leczenia możesz doświadczyć nawrotu. Te same teorie można zastosować do uzależnienia. Kiedy regularnie uczęszczasz na terapię, możesz zauważyć, że zachcianki się zmniejszają, ale gdy podejmiesz się pracy w dużym stresie lub będziesz walczył o związanie końca z końcem, może to doprowadzić do nawrotu.
Wskaźniki sukcesu popularnym pytaniem w przestrzeni uzależnień
Jedna placówka może zgłosić 95% sukcesu, ponieważ żaden klient nie poprosił o drugi pobyt w ich ośrodku, podczas gdy inna może zgłosić sukces 65%, ponieważ śledzili klientów przez rok i testowali ich narkotyki w celu potwierdzenia trzeźwości rok po leczeniu. Bez zrozumienia, jak definiuje się sukces, prawdopodobnie uwierzysz, że 95% było lepsze, podczas gdy w rzeczywistości wskaźnik sukcesu 65% jest wyjątkowo dokładny i może wskazywać na przyszły sukces. Z tego powodu najlepiej zamiast tego zapytać:
- Jakie zabiegi oferujesz?
- Jaki poziom certyfikacji/wykształcenia posiadają twoi lekarze?
- Jakie są akredytacje twojej placówki?
- Jak odkryć podstawowe przyczyny uzależnienia – a następnie je leczyć?
W ten sposób sami możemy ocenić, czy placówka pomoże pacjentowi się wyleczyć.