Dlaczego warto czytać książki?
W pewnym momencie przyspieszonego i nagłego rozwoju technologicznego ostatnich dekad, książki zeszły z piedestału rzeczy, po które chętnie sięgamy. Można to było zobaczyć, choćby w drastycznie zmniejszającej się ilości księgarni, czy wyjątkowo małej liczbie czytelników w bibliotekach. Całe szczęście nie trwało to długo i już teraz książki wracają na salony i nie tylko. Są nawet – choć trochę śmiesznie to brzmi – modne.
Wydawnictwa książkowe otrzymują wiele zamówień, nawet na małe ilości druków, które pozwolą młodym początkującym artystom wydać swój tomik wierszy, czy opowiadanie. Dzięki temu być może trafią one do wdzięcznego czytelnika. Czytelnika, który często nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele daje czytanie książek.
Czytanie a korzyści dla mózgu.
Książki, niezależnie od ich rodzaju to olbrzymia skarbnica „dopalaczy” dla mózgu. W sensie oczywiście jak najbardziej pozytywnym. Książki zdecydowanie podnoszą możliwości intelektualne. Czytanie książek stymuluje pewne obszary w mózgu, które są odpowiedzialne za myślenie analityczne. Ponadto bardzo często zwiększają wiedzę na tematy zarówno ważne, jak i te mniej ważne, jednak nadal mogące odpowiedzieć czasem na nurtujące nas pytania.
Bardzo ważnym aspektem czytania książek, głównie przez młodych ludzi jest to, jak wpływają na ich zdolności pisania z zachowaniem zasad ortografii i interpunkcji. Są też często źródłem nowego słownictwa. Na koniec należy też dodać, że książki mają to do siebie to, że rozszerzają światopogląd, a czytając, poprawiamy koncentrację i zwiększamy wyobraźnię.
Książki a zdrowie.
Czytanie bardzo mocno może wpłynąć na nasze zdrowie. Czytając, relaksujemy się, pozwalając organizmowi na regenerację. Nie jest też tajemnicą, iż wyniki wielu badań wskazały na to, że pochłanianie książek poprawia zdrowie mózgu w okresie starości, zmniejszając ryzyko alzheimera i demencji. Eksperyment z 2016 roku pokazał także, że czytanie książek przedłuża życie o średnio 2 lata.
Czytanie jako pomysł na socjalizację.
Poza podstawowymi zaletami czytania książek takimi jak to, że łatwiej znaleźć ludzi o podobnym hobby, można wskazać wiele innych pozytywów.
Książki uwrażliwiają, przez co w kontaktach z ludźmi osoby regularnie czytające wykazują się dużo większą empatią. Ponadto czytanie książek jest atrakcyjne. Okazuje się, że osoby z książką w ręku są dużo bardziej interesujące dla płci przeciwnej. W przypadku wystąpień publicznych pokazanie się z książką sprawia, że jesteśmy odbierani jako osoby o dużym intelekcie, uczciwości i ambicjach.