Vianesse

Vianesse: Prebiotyki i probiotyki współpracujące ze sobą

Kiedy probiotyki i prebiotyki współpracują ze sobą w układzie pokarmowym, czasami określa się je zbiorczo jako „synbiotyki”. Połączenie przyjmowania probiotyków i prebiotyków razem pomaga w skuteczności bakterii probiotycznych, zapewniając im źródło pożywienia.

Jak osiągnąć dobry efekt?

Efekt synbiotyczny można osiągnąć poprzez suplementację lub spożywanie pokarmów zarówno prebiotycznych, jak i probiotycznych. Suplementacja jest tutaj lepszą opcją, ponieważ możesz uzyskać dokładnie taką ilość błonnika i pożytecznych bakterii, jakiej potrzebujesz, bez konieczności stosowania ściśle określonej diety. Synbiotyki mogą być pomocne dla osób cierpiących na IBD (nieswoiste zapalenie jelit) poprzez zmniejszenie stanu zapalnego w jelitach. Mogą również zapobiegać biegunce podróżnych, a także pomagać osobom z nietolerancją laktozy, zmniejszając wzdęcia, bóle brzucha, wzdęcia i biegunkę. Badania wykazały, że po wprowadzeniu synbiotyków do otyłej populacji stan zapalny zmniejszył się, a poziom cholesterolu poprawił się.

Kiedy należy przyjmować prebiotyki?

Nie jest konieczne przyjmowanie prebiotyków na pusty żołądek, ale należy je popić wodą. Suplementy te można przyjmować z samego rana lub przed pójściem spać. Pomocne może być przyjmowanie suplementów prebiotycznych o tej samej porze każdego dnia, aby ustalić rutynę. Dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego pomocne może być przyjmowanie prebiotyków na pusty żołądek i rozpoczynanie od dawki mniejszej niż zalecana, aby uniknąć początkowego dyskomfortu. Większość ludzi może odnieść korzyści z przyjmowania suplementu prebiotycznego w połączeniu z probiotykami.

Nasza nowoczesna, zachodnia dieta składa się głównie z przetworzonej żywności o niewielkiej wartości odżywczej i pozbawionej błonnika pokarmowego. Większość Amerykanów nie spełnia zalecanej ilości 3-5 gramów błonnika prebiotycznego każdego dnia. Przyjmowanie suplementu prebiotyku może pomóc w wygodnym i skutecznym uzyskaniu zalecanej dawki. Prebiotyki są odpowiednie dla dorosłej populacji, w tym kobiet w ciąży i osób, które przyjmowały antybiotyki. Istnieje wybrana populacja, która powinna skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania prebiotyków lub powinna ich całkowicie unikać. Ta populacja obejmuje osoby z nieswoistymi zapaleniami jelit (IBD), takimi jak choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego (UC).