Dietetyk kliniczny Katowice

Dietetyk kliniczny – Katowice – czy zdrowa dieta jest faktycznie ważna dla organizmu?

Być może zastanawiasz się, dlaczego zbilansowana dieta jest ważna. Prosta odpowiedź jest taka, że zdrowa, zbilansowana dieta jest istotnym elementem utrzymania dobrego zdrowia i pomaga czuć się jak najlepiej. Podczas gdy niektóre grupy ludzi, takie jak sportowcy, mogą wymagać dodatkowego wsparcia w postaci najlepszych proszków białkowych i najlepszych batonów białkowych, aby napędzać wzrost mięśni, większość z nas może uzyskać wszystko, czego potrzebuje, zapewniając, że odżywiamy się zdrowo i zróżnicowana asortyment żywności.

Podstawowe elementy, które składają się na zdrowy schemat żywieniowy

  • Warzywa wszystkich rodzajów – ciemnozielone; czerwony i pomarańczowy; fasola, groch i soczewica; skrobiowy; i inne warzywa.
  • Owoce, zwłaszcza całe owoce (zamiast soków owocowych).
  • Ziarna, z których co najmniej połowa to produkty pełnoziarniste.
  • Produkty mleczne, w tym beztłuszczowe lub o niskiej zawartości tłuszczu mleko, jogurt i ser i/lub wersje bez laktozy oraz wzbogacone napoje sojowe i jogurt jako alternatywy.
  • Żywność białkowa, w tym chude mięso, drób i jajka; owoce morza; fasola, groch i soczewica; oraz orzechy, nasiona i produkty sojowe.
  • Oleje, w tym oleje roślinne i oleje w żywności, takie jak owoce morza i orzechy.

Dietetycy twierdzą, że różnorodność jest kluczowa, jeśli chodzi o jedzenie owoców i warzyw. „Spróbuj jeść co najmniej pięć porcji owoców i warzyw dziennie” – mówią. „Wszystko liczą się świeże, mrożone, puszkowane i suszone. Spożywanie zróżnicowanej gamy pokarmów roślinnych to świetna wiadomość dla naszego zdrowia jelit i mikrobiomu, które najlepiej rozwijają się, gdy spożywamy szeroką gamę produktów – dążenie do ponad 30 różnych pokarmów roślinnych tygodniowo jest świetnym celem”.

Znaczenie spożywanego jedzenia

Żywność, którą spożywamy, ma głęboki wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Naukowy związek między żywnością a zdrowiem jest dobrze udokumentowany, a liczne dowody wskazują, że przestrzeganie zdrowej diety może pomóc ludziom osiągnąć i utrzymać dobry stan zdrowia oraz zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych. Zbilansowana dieta dostarcza organizmowi składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Bez zrównoważonego odżywiania twoje ciało jest bardziej podatne na choroby, infekcje i zmęczenie.

Niektóre dowody wskazują na ścisły związek między dietą a nastrojem. Diety o wysokim ładunku glikemicznym mogą wywoływać nasilone objawy depresji i zmęczenia. Żywność o wysokim ładunku glikemicznym zawiera wiele rafinowanych węglowodanów, często występujących w napojach bezalkoholowych, ciastach, białym pieczywie i herbatnikach. Warzywa, całe owoce i pełne ziarna mają niższy ładunek glikemiczny.