licówki kompozytowe

Jak poprawić swój uśmiech? Licówki kompozytowe

Jeśli zawsze chciałaś poprawić swój uśmiech, licówki mogą być dla Ciebie dobrym wyborem. Licówki to cienkie łuski, które dopasowują się do przedniej części istniejących zębów, aby poprawić ich wygląd. Licówki to tylko jeden z kilku sposobów na zmianę wyglądu zębów. Inne opcje to klejenie zębów i plastyka szkliwa, podobnie jak korony.

Rodzaje licówek

Jeśli Twoje zęby są w stosunkowo dobrym stanie, a chcesz po prostu zmienić ich wygląd, w tym kształt lub kolor, licówki mogą być dobrym wyborem. Korony stosuje się zwykle tylko w przypadku zębów bardziej zniszczonych. Na przykład, jeśli masz złamany ząb lub potrzebujesz kanału korzeniowego, lepszym rozwiązaniem może być korona.

Stomatolog LuxDentica może zaproponować Ci do wyboru 3 rodzaje licówek: licówki kompozytowe bezpośrednie, licówki kompozytowe pośrednie i licówki porcelanowe.

  • Licówki kompozytowe bezpośrednie

Licówki kompozytowe bezpośrednie to licówki wykonane z żywicy kompozytowej nakładanej bezpośrednio na zęby. Przygotowanie zębów do nałożenia licówek przez dentystę nie trwa długo, a proces aplikacji jest uważany za mało inwazyjny.

  • Licówki pośrednie kompozytowe

Główną różnicą między bezpośrednimi i pośrednimi licówkami kompozytowymi jest proces aplikacji, a nie sam materiał. Twoje zęby są przygotowywane tak, jak w przypadku bezpośrednich licówek kompozytowych, ale licówki są wykonywane na zamówienie „pośrednio” poza jamą ustną w gabinecie dentystycznym lub w laboratorium dentystycznym.

Otrzymasz komplet licówek tymczasowych do czasu wykonania licówek pośrednich. Na kolejnej wizycie na zęby nakładane są pośrednie licówki kompozytowe z warstwą kleju. Pośrednie licówki kompozytowe są bardziej odporne na ścieranie i złamania niż wersja bezpośrednia. Jednak zazwyczaj kosztują więcej niż bezpośrednie licówki kompozytowe.

Jak długo wytrzymują licówki kompozytowe?

Okleiny kompozytowe są dziś uważane za trwalsze niż w przeszłości. Mogą trwać średnio od 5 do 7 lat. Następnie będziesz potrzebować zastępczego zestawu fornirów. To znacznie krótsza żywotność niż zestaw licówek porcelanowych, który może trwać co najmniej 10 lub 15 lat.

Możesz przedłużyć żywotność swoich licówek kompozytowych, dbając o nie. Zaakceptuj rutynę regularnego szczotkowania za pomocą nieściernej pasty do zębów i oprzyj się pokusie żucia lodu i innych twardych przedmiotów przednimi zębami. Niektórzy dentyści sugerują również, aby uważać na napoje, takie jak kawa lub herbata, które mogą zabarwić nowe licówki.